Салата со сос од сирење – Крем верзија за ручек, слави и родендени

Салата со сос од сирење – Крем верзија за ручек, слави и родендени

Направете вкусна салата со компир и моркови.

Состојки:

 • 600 гр. компир
 • 500 гр. моркови
 • 4-5 лажици сирење
 • ½ шолји млеко
 • 8 лажици кисело млеко
 • 4 лажици семки сончоглед
 • 3 струка млад лук
 • сол и магдонос

Подготовка:

 1. Се лупи и сече компирот, се лупи и сече и морковот и се варат со сол.
 2. Се меша во сад ронетото сирење со млеко и кисело млеко и се става магдонос, па се ставаат сварените компири и моркови.
 3. Се става горе  исечен млад лук и семки сончоглед или се украсува по избор.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак