Појадок од кој маалото ќе замириса: Брза пита со тиквички

Појадок од кој маалото ќе замириса: Брза пита со тиквички

Направете брза пита со тиквички.

Состојки:

 • 1 кг. тиквички
 • 50 гр. пченично брашно
 • 100 гр. палента
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 5 јајца
 • 250 гр. сирење
 • 1 лажица вегета, малку бибер и сол

Подготовка:

 1. Се мијат тиквичките, се рендаат и се оставаат на страна.
 2. Се ставаат брашното и палентатаво сад со прашок за пециво, па се ставаат изматените јајца со сирење, вегета, бибер и сол.
 3. Се ставаат на крај и тиквичките.
 4. Се става малку масло или се премачкува со маргарин тава и се става смесата.
 5. Се пече на загреана рерна на 180 степени 35 минути.
 6. Декорирајте си по избор.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флекитеЧини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки