Сос од краставици

Сос од краставици

Вкусен сос од краставици и кисела павлака.

Состојки:

 • 2 краставици
 • 2 дл кисела павлака Пекабела
 • 2 дл јогурт
 • 2 чешниња лук
 • сол
 • бибер
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Краставиците измијте ги, излупете ги и исечкајте ги на коцки. Посолете и оставете да стојат околу половина час, потоа исцедете ги, додајте разматен јогурт и кисела павлака, сол и бибер. Добро измешајте и на крај посипете со магдонос.

   

 2. Овој сос е освежувачки и добро оди со месо на скара, особено со пилешко.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак