Лесен летен ручек: Пилешко со ориз и тиквици

Лесен летен ручек: Пилешко со ориз и тиквици

Вкусно јадење кое брзо се спрема.

Состојки:

 • 3 парчиња пилешко филе
 • ориз
 • 2 тиквици
 • млад кромид
 • кромид
 • сол
 • бибер
 • зачини

Начин на подготовка:

 1. Кромидот ситно исечкајте го и пропржете на масло, додајте бело месо исечкано на коцки и тоа пропржете го.

   

 2. Тиквиците исечкајте ги на тенки кругови и додајте ги во обварен ориз. Зачинете по ваш вкус и послужете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко