Кришки од рерна кои не се масни – Појадок за 10 минути

Кришки од рерна кои не се масни – Појадок за 10 минути

Направете кришки од рерна кои мамат со вкусот.

Состојки:

  • 5 кришки сув леб
  • 200 гр. сирење
  • 1 јајце
  • 50 мл. млеко
  • сусам за горе

Подготовка:

  1. Се ренда сирење во сад со јајце и се меша.
  2. Се става млеко и пак се меша.
  3. Се става хартија на сад за печење и се става сусам.
  4. Се потапкува секоја кришка во смесата и се става на плехот.
  5. Се става и горе сусам и се печат на загреана рерна на 200 степени додека не добијат убава златна боја.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта