Компирот не прави сити долго време – Помага за слабеење

Компирот не прави сити долго време – Помага за слабеење

Компирот е здрава и корисна намирница за телото, а во Македонија често го имаме на трпезата. Јасно е дека во било која форма, печен, варен, пржен, пире или во вид на деликатес, е вкусен и ензаменлив дел од ручекот.

Според истражувањата за ситоста и намирниците, компирот се покажал како намирница која повеќе заситува и од интегралниот леб и оризот.

Порција печен компир ве држи сите два три часа по јадењето.

Ако не сакате да се дебелеете правете ги печени и со маслиново масло или пак варени.