Експлозија од вкусови: Освежувачки јогурт плочки со црвено овошје

Експлозија од вкусови: Освежувачки јогурт плочки со црвено овошје

Овој десерт е вистинска енергетска бомба!

Состојки:

 • 700 мл јогурт
 • 3 лажици мед
 • 120 гр гранола
 • 200 гр малини

Начин на подготовка:

 1. Со харитја за печење обложете тепсија или послужавник.

   

 2. Измешајте јогурти и мед, па излејте на хартијата. Преку посипете малини и гранола, па ставете во замрзнувач на најмалку шест часа.

   

 3. Кога ќе го извадите колачот од замрзнувач искршете го на мали коцки.

Уживајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука