Слатко-лут сос

Слатко-лут сос

Вкусен сос со кој ќе го подобрите вкусот на многу јадења.

Состојки:

  • 100 гр кафеав шеќер
  • 1 лажица сол
  • 1 лажица чили во прав
  • 1 лажица лук во прав
  • 1 лажичка каенски бибер
  • 200 мл масло

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги и чувајте во затворен сад.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука