Вкусот на детството: Палента со додаток кој ја прави поздрава и совршена

Вкусот на детството: Палента со додаток кој ја прави поздрава и совршена

Направете палента, јадењето на детството, но со состојка која менува се и е многу здрава, а тоа е копривата.

Состојки:

  • 2 раце листови коприва
  • 1 шолја палента
  • 3 шолји вода
  • 1 лажиче масло

Подготовка:

  1. Се става во солена вода со масло копривата ситно сечена и убаво миена.
  2. Се остава да зоврие водата и се додава палентата, па се прави вообичаено со мешање.
  3. Се лади и служи.