Вистинско уживање: Сочни мафини со јогурт и боровница

Вистинско уживање: Сочни мафини со јогурт и боровница

Одлични се за доручек или како ужина.

Состојки:

 • 1/4 шолја меко брашно
 • 1/3 шолја шеќер
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1/4 лажичка сол
 • 1 јајце
 • 1 грчки јогурт
 • 1/2 мала шолја путер, растопен и изладен
 • 3 мали шолји млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 рака боровници

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте брашно, шеќер, прашок за печиво и сол. 
 2. Во друг сад разматете јајце со јогурт, путер, млеко и ванила. 
 3. Измешајте ги сувите и течните состојки, а потоа додајте боровници. Ставајте во калапи за мафини и печете околу 30 минути.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко