Брз колач со ореви: Сочен и неодолив десерт

Брз колач со ореви: Сочен и неодолив десерт

Пробајте го овој совршен десерт.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 100 гр брашно
 • 100 гр гриз
 • 100 гр ореви
 • 100 гр шеќер
 • 100 гр суво грозје
 • 3 јабока
 • 50 мл масло
 • 200 мл јогурт
 • 1 прашок за печиво
 • цимет
 • ванилин шеќер
 • 100 гр чоколадо
 • 50 гр сечкани лешници
 • кора од лимон

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер. Додајте брашно со прашок за печиво, гриз, мелени ореви, суво грозје, рендани јабока, цимет, кора од лимон и на крај јогурт, па измешајте.

   

 2. Ставете во плех 30х20 и печете на 200 степени 45 минути.

   

 3. Топлиот колач прелијте го со растопено чоколадо и посипете со сечкани лешници или ореви. Изладете и сечете по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак