Највкусна смеса за сочни плескавици со точни мерки

Највкусна смеса за сочни плескавици со точни мерки

Направете вкусни плескавици дома.

Состојки:

  • 500 гр. мелено месо
  • 4 јајца
  • 4 лажици брашно
  • 200 гр. кисела павлака
  • 1 прашок за пециво
  • 1 главица кромид (помала)
  • 1-2 чешни лук
  • масло, сол, бибер, вегета

Подготовка:

  1. Се матат јајцата со миксер, па се сава брашно со павлака, прашок за пециво и ситно сечени лук и кромид, па зачини.
  2. Се прават плескавици и се пржат на масло.