Рецепт за почетници: Пилешки паприкаш со тестенини

Рецепт за почетници: Пилешки паприкаш со тестенини

Едноставен рецепт за сите кувари почетници.

Состојки:

 • 600 гр пилешко месо
 • 1 главица кромид
 • 1 зелена пиперка
 • 1 морков
 • 4 компири
 • 100 гр тестенини
 • масло
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • црвена пипер

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкан кромид, ситно сечкана пиперка и морков. Кога ќе омекне, додајте пилешко, малку вода и динстајте 20 минути.

   

 2. Додајте лажичка црвена пипер, компир на коцки, тестенини и налијте вода за убаво да се зготви. Додајте сол, бибер, магдонос…

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак