Маринада за риба на скара: Посочна риба не сте пробале

Маринада за риба на скара: Посочна риба не сте пробале

Рибата подготвена со оваа маринада е превкусна!

Состојки:

  • 4 чешниња лук
  • 1 дл маслиново масло
  • сок од 1 лимон
  • 1 лажица сечкан магдонос
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Лукот ситно исечкајте го и со мешање додајте маслиново масло и сок од лимон. 
  2. Можете да додадете и малку изрендана кора од лимон, потоа додајте сол, бибер и магдонос. Со оваа маринада се прелива исчистена риба на скара или пржена риба.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко