Нема кој не го сака: Брз колач со јаболка

Нема кој не го сака: Брз колач со јаболка

Кога еднаш ќе го пробате овој колач, постојано ќе го правите!

Состојки:

 • 4 јаболка
 • 5 лажици шеќер
 • 8 лажици брашно
 • 150 гр путер
 • цимет

Начин на подготовка:

 1. Јаболката излупете ги и исечкајте ги на коцки. Ставете ги во огноотпорен сад, ставете вода до половина од јаболката и посипете со цимет.

   

 2. Во сад измешајте шеќер и брашно, а потоа постепено додајте путер и мешајте додека состојките не се соединат.

   

 3. Смесата ставете ја преку јаболката и притиснете со вилушка. Печете во рерна на 180 степени околу 30 минути.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко