Рендана зелка со шампињони

Рендана зелка со шампињони

Вкусно јадење кое брзо се подготвува, а покрај тоа се прави од здрави состојки.

Состојки:

  • 1 кг зелка
  • 1 морков
  • 200 гр шампињони
  • 120 мл вода
  • малку маслиново масло
  • сол
  • бибер
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Зелката изрендајте ја па пропржете ја на малку маслиново масло, додајте рендан морков, прелијте со вода, посолете и зачинете по вкус. Потоа поклопете и гответе на тивок оган додека зелката не омекне. 
  2. Додајте шампињони, поклопете и оставете да крчка уште 15 минути, додека не испари вишокот течност. Додајте зачини по вкус и послужете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко