Посебни мини пити со сусам – Домот ќе замириса

Посебни мини пити со сусам – Домот ќе замириса

Направете вкусни питички со сусам.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита
 • 3 јајца
 • 300 гр. сирење
 • 300 гр. кисело млеко
 • 3 лажици масло
 • 1 лажиче сода
 • 1 лажиче прашок за пециво и сусам за горе

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со кисело млеко и сода кои претходно се активирале, па се додава масло и прашок за пециво.
 2. Се рони и сирењето одделно во сад.
 3. Се зема кора  исе прска со масло, па се става втора кора и се става фил и сирење. Се витка на половина по должина и се добива трака, па пак се мачка со фил.
 4. Се замотува питичка. Се прави вака со сите и се редат во плех за печење.
 5. Се оставаат барем две лажици фил, се мешаат со малку масло и се мачка горе, па се става сусам.
 6. Се печат на 200 степени 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта