Мафини со јагода и банана

Мафини со јагода и банана

Направете вкусни мафини со јагода и банана.

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • ½ шолји кафеав шеќер
 • ½ шолји шеќер
 • ½ лажички сол
 • 2 лажички прашок за пециво
 • ¼ мали шолји масло
 • ½ лажички сода
 • 1 шолја сечени јагоди
 • ½ шолји сечени банани
 • ½ шолји јогурт

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 160 степени, а во калапите за мафини се ставаат корпички од хартија.
 2. Се меша брашно со сол, двата вида шеќер и прашок за пециво, се става јогурт, банани и масло, се меша и се ставаат и јагоди.
 3. Се полнат корпите и се печат мафините 20 минути.
 4. Се украсуваат по желба.

Уживајте!

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко