Наместо со кафе утрото нека ви започне со шолја какао – За срцето, мозокот и живот без стрес

Наместо со кафе утрото нека ви започне со шолја какао – За срцето, мозокот и живот без стрес

Сите сакаме да се разбудиме со кафе, да се расониме и да уживаме, но има и подобар начин да почне денот, воедно и поздрав.
Какаото е супер намирница, здрава, достапна и евтина.
Има 300 хемиски соединенија во себе, делува на мозокот, го намалува стресот и расположува.
Какаото помага и за здравје на кожата.
Го намалува и холестеролот и добро е за срце.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта