Ќе ве разбуди и освежи: Леден коктел од кафе

Ќе ве разбуди и освежи: Леден коктел од кафе

Идеална летна напивка за љубителите на кафе!

Состојки:

  • 1 кесичка инстант кафе
  • 1 лажичка шеќер
  • 2 дл кокосово млеко
  • 1 зрела банана
  • 1/4 лажичка екстракт од кокос

Начин на подготовка:

  1. Разматете инстант кафе со кокосово млеко. Додајте банана, екстракт од кокос, шеќер и мраз, па смесата ставете ја во блендер и добро измешајте. 
  2. Ставете во чаша и по желба додајте неколку коцки мраз. Украсете со шлаг и послужете.

Уживајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука