Гриз баклава

Гриз баклава

Неодолива баклава од гриз…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 4 лажици шеќер
 • 1 шолја масло
 • 1/2 шолја млеко
 • 1,5 шолја пченичен гриз
 • 1 прашок за печиво
 • 2 лажици мелени бисквити
 • 1,5 шолја сечкани ореви
 • 2 шолји шеќер за сируп
 • 2 шолји вода за сируп

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца и шеќер и во тоа полека додавајте масло, млеко, прашок за печиво, гриз, мелени бисквити и мешајте со миксер. Потоа со шпатула измешајте сечкани ореви.

   

 2. Печете додека не порумени. Изладениот колач прелијте го со топол сируп. Оставете да впие, а дури потоа послужете.

Уживајте!

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата