Ручек со тиквички и компир подобар од мусака – Само рендате и имате деликатес

Ручек со тиквички и компир подобар од мусака – Само рендате и имате деликатес

Направете вкусен ручек со тиквички и компир.

Состојки:

 • 500 гр. компир
 • 500 гр. тиквички
 • 3 јајца
 • 3 лажици брашно
 • 200 гр. сирење
 • 200 гр. кашкавал
 • 5 лажици масло
 • сол и вегета

Подготовка:

 1. Се лупат и рендаат тиквичките и компирите и се додаваат јајца со брашно и сол.
 2. Се меша и се става смесата на подмачкан плех со малку сол, вегета и масло.
 3. Се пече на 200 степени на загреана рерна додека не добие златна боја.
 4. Се ренда кашкавал и сирење и се запекува да се растопат.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки