Салата со макарони фета и домати

Салата со макарони фета и домати

Направете супер салата со макарони и домати.

Состојки:

 • 1 шолја макарони
 • 2-3 домати
 • 1 краставица
 • 1 главица кромид
 • 60 гр. маслинки
 • 2 лажици магдонос
 • 1 лажица оцет
 • 150 гр. фета
 • оригано, сол и бибер

Подготовка:

 1. Се варат макароните во солена вода, се става лажиче сол и масло и се цедат потоа.
 2. Се сечат покрупно краставицата и доматите и се мешаат со сечен кромид и со маслинки, магдонос и зачини.
 3. Се става маслиново масло и оцет.
 4. Се додаваат макароните и се става горе дета сирење.
 5. Додајте оригано.

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач