Крем карамел од рерна

Крем карамел од рерна

Вкусен крем карамел од плех.

Состојки:

  • 10 јајца
  • 1 л. млеко
  • 1 шолја шеќер (+4 лажици)
  • 1 кесе ванила

Подготовка:

  1. Се матат убаво јајцата со миксер и се става шеќерот.
  2. Се долева млеко и се мати, па се става ванила.
  3. Се става плех со четири лажици шеќер на оган и кога ќе се карамелизира се става смесата и се пече на 150 степени 45 минути.