Посен компир со зеленчук: Ручек кој не се заборава

Посен компир со зеленчук: Ручек кој не се заборава

Одличен избор за посен ручек…

Состојки:

 • 600 гр компири
 • 1-2 моркови
 • 1 праз или кромид
 • 1 пиперка
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 4-5 чешниња лук
 • црвена пипер
 • малку рузмарин
 • бибер
 • зачин
 • маслиново масло
 • листови магдонос
 • 150 мл вода

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги, измијте ги и исечкајте ги на крупни коцки. 
 2. Додајте моркови на кругови, праз на кругови, исечкана пиперка и лук. 
 3. Додајте пипер, пченкарно брашно, зачин, бибер, масло, рузмарин, магдонос и измешајте. 
 4. Ставете во намастен плех и печете на 220 степени околу еден час.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука