Пита со готови кори – Царица на питите која се пече наопаку

Пита со готови кори – Царица на питите која се пече наопаку

Направете вкусна пита со готови кори.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита (500 гр.)
 • 150 мл. масло
 • 150 гр. маргарин
 • 5 јајца
 • 400 гр. кисело млеко
 • 1 прашок за пециво
 • 300 гр. сирење

Подготовка:

 1. Се матат јајца во сад со кисело млеко и прашок за пециво, се рони сирењето во посебен сад и се топат маргаринот и маслото заедно на тава.
 2. Се земаат две кори и се премачкуваат со маслото и маргаринот, се ставаат по 5-6 лажици од смесата со јајца и се става сирење.
 3. Се витка ролат.
 4. Се става на подмачкан плех и така се прави со сите кори.
 5. Се става плехот на 180 степени на загреана рерна и се пече 40 минути.
 6. Потоа, пред крај на печењето се вади плехот и се врти во него питата наопаку, за убаво да прими од течноста при печењето, и вака се пече околу 10 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта