Повеќе од деликатес: Солени еклери со кашкавал

Повеќе од деликатес: Солени еклери со кашкавал

Направете вкусни солени еклери со кашкавал.

Состојки:

 • 85 гр. брашно
 • 100 мл. млеко
 • 90 мл. вода
 • 50 гр. маргарин
 • 80 гр. кашкавал
 • ½ лажички сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 2 јајца

Подготовка:

 1. Се загрева млекото со вода и маргарин и се става брашното пред да проврие и се меша интензивно да се добие тесто кое ќе се двои.
 2. Се трга од оган и се остава 10 минути.
 3. Се матат јајцата едно по едно во смесата и се става шеќер и сол и 50 грама рендан кашкавал.
 4. Се става во плех за печење од смесата со лажица и се остава простор помеѓу.
 5. Се става горе останатиот изрендан кашкавал и се пече на 200 степени 20-25 минути.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта