Брза посна пита со компири и тиквици: Едноставна, а достојна за свечена трпеза

Брза посна пита со компири и тиквици: Едноставна, а достојна за свечена трпеза

Одлична пита за доручек или вечера…

Состојки:

 • 1 пакување готови кори
 • 5 компири
 • 1 тиквица
 • 1 главица кромид
 • малку бибер
 • масло
 • сол
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците и компирите изрендајте ги. Кромидот исечкајте го па пропржете го, додајте рендани компири и тиквици. Додајте сол и бибер и измешајте, па пржете уште неколку минути.

   

 2. Раширете ја првата кора па нафрлајте фил, свиткајте ги рабовите и свиткајте во ролни. Намастете плех, па редете ги свитканите пити и по желба посипете со сусам. Премачкајте со масло и печете на 200 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта