Полнети пилешки шницли со фил од сувомеснато и сирење

Полнети пилешки шницли со фил од сувомеснато и сирење

Вкусни полнети пилешки шницли…

Состојки:

 • 4 парчиња пилешки гради
 • 4 парчиња сувомеснато Пекабеско
 • 4 парчиња гауда сирење
 • 4 лажици сенф
 • 2 јајца
 • 1 шолја брашно
 • 1 шолја презла

Начин на подготовка:

 1. Пилешките гради расечете ги добро растегнете ги. Посолете, побиберете, намачкајте со сенф, па на нив ставете парче сувомеснато и сирење.

   

 2. Свиткајте ги рабовите кон внатре и свиткајте, внимавајќи филот да не може да истече.

   

 3. Извалкајте ги во брашно, разматени јајца и презла. Пржете додека не поруменат од сите страни.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта