Солени палачинки со спанаќ – Појадок или ручек за работа

Солени палачинки со спанаќ – Појадок или ручек за работа

Вкусни спанаќ палачинки

.

Состојки:

 • 300 гр. маргарин
 • 3 жолчки
 • 60 гр. брашно
 • 2 лажици варен спанаќ
 • 3-4 лажици кисела павлака
 • 3 белки (снег)
 • сланина по избор
 • магдонос, сол, бибер, масло

Подготовка:

 1. Се мати маргаринот со жолчки и брашно, па се додава ситнет и варен спанаќ и кисела павлака со зачини и снег од белки.
 2. Се печат палачинки од оваа смеса на тава со масло.
 3. Се става горе смеса од пржена сечена сланина на масло со магдонос и лук по желба.
 4. Се сервира врз палачинките.