Леб на скара

Леб на скара

Идеално испечен леб на скара, совршено оди со секакво месо…

Состојки:

  • неколку парчиња леб 
  • 3 лажици масло 
  • 5-6 лажици вода 
  • 2 лажички зачин 
  • 1 лажица сечкан магдонос 
  • 2 чешниња лук

Начин на подготовка:

  1. Во поголем сад измешајте вода, масло, сув зачин, лук и магдонос. Секое парче леб добро потопете го во мешавината и ставете со потопената страна на долу на скарата. 

     

  2. Добро запечете, свртете го лебот и оставете го уште малку на скара. По желба посипете со уште малку магдонос или други зачински билки.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта