Вкусна чорба со грашок и моркови – Супер ручек на трпеза

Вкусна чорба со грашок и моркови – Супер ручек на трпеза

Направете супер вкусен ручек.

Состојки:

 • 600 гр. грашок
 • 300 гр. моркови
 • 1 главица кромид
 • 1 лажиче црвен пипер
 • 1 лажица брашно
 • 2 лажици масло
 • 1 л. вода
 • вегета, сол и бибер

Подготовка:

 1. Се сечат лупените кромид и моркови ситно, се пржат на масло во тава, се додава водата за да омекне морковот.
 2. Се додава и грашокот, па се динста со додавање на водата.
 3. Се додаваат зачини.
 4. Се мати брашното со малку вода и се става пред крајот.
 5. Се вари со мешање додека не згусне и спремно е за служење.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта