Брзи селски питички со готови кори – Едноставен и евтин појадок

Брзи селски питички со готови кори – Едноставен и евтин појадок

Направете вкусни селски питички.

Состојки:

 • 1 пакување кори за гибаница
 • 300 гр. сирење
 • 200 гр. кисело млеко
 • 4 јајца (1 жолчка се двои за премачкување)
 • 1 прашок за пециво
 • 80 гр. маргарин
 • 2 лажици брашно
 • масло и сол

Подготовка:

 1. Се вадат корите и се сечат по должина да се добијат долги траки широки околу 4 прста.
 2. Се мати млекото со јајца и прашок за пециво, сирење и брашно. Се премачкува секоја лента и се става маргарин парченца на лентите.
 3. Се виткаат како триаголници лентите и се редат во плех за печење со хартија и масло. Се остава простор меѓу нив.
 4. Се премачкуваат со жолчка, по желба се става и сусам и се печат на 170 степени додека не поруменат убаво.