Предјадење кое освојува: Солена торта со спанаќ и зеленчук

Предјадење кое освојува: Солена торта со спанаќ и зеленчук

Кога немате идеја што да подготвите, солената торта е секогаш добро решение.

Состојки

 • 160 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 лажичка сол
 • 200 гр обварен спанаќ
 • 200 мл кисела вода
 • 2 лажици масло

Состојки за фил:

 • 450 гр смрзнато мешан зеленчук за салата
 • 150 гр посен мајонез
 • 50 гр кисели краставички
 • 1 лажичка сенф
 • сол
 • бибер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта