Како се похова брокула и карфиол (Видео рецепт)

Како се похова брокула и карфиол (Видео рецепт)

Поховани брокула и кафиол, идеален прилог за јадења од месо.

Состојки:

 • 1 брокула
 • 1 карфиол
 • 2 јајца
 • брашно
 • презла
 • масло
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Карфиолот и брокулата измијте ги и издвојте ги цветовите. Обварете во солена вода, па извадете на цедилка да се изладат.
 2. Разматете јајца, посолете, па додајте 1 полна лажица брашно. Разматете со жица.
 3. На фолија ставете презла.
 4. Цветовите брокула и карфиол провлечете ги низ јајца, па ставете во презла и фолијата протресете ја за презлата да го прекрие зеленчукот. Пржете во длабоко масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта