Комбинација од вишни и чоколадо: Сладолед готов за 5 минути

Комбинација од вишни и чоколадо: Сладолед готов за 5 минути

Сладолед од вишни и чоколадо готов за само неколку минути.

Состојки:

  • 150-200 гр вишни
  • 200 мл млеко по избор (најдобро кокосово)
  • 2 лажички какао
  • 2 лажички шеќер

Начин на подготовка:

  1. Вишните измијте ги и исчистете ги од коски, па ставете ги во блендер. Додајте им млеко, какао и шеќер.
  2. Изблендирајте ги сите состојки и излејте во калапи за сладолед или сад за замрзнување. Замрзнете неколку часа и послужете.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта