Кралица на летото: Освежувачка и нискокалорична напивка од лубеница

Кралица на летото: Освежувачка и нискокалорична напивка од лубеница

Оваа напивка е одличен избор кога температурата ќе премине 30 степени.

Состојки:

  • 1 средна банана, исечкана на кругови
  • 2 раце исечкани коцкил лубеница
  • грчки јогурт или бадемово млеко
  • 2 лажички мед
  • 1-2 лажички чиа семки

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во блендер и мешајте додека смесата не стане глатка.

     

  2. Ако сакате напивката да биде ладна, користете смрзнати банани или додајте неколку коцки мраз.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта