Свечена проја: Богатство од вкусови кое се памти

Свечена проја: Богатство од вкусови кое се памти

Кога еднаш ќе направите проја на овој начин, цело семејство ќе биде воодушевено и сите ќе бараат парче повеќе.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 7 лажици пченкарно брашно
 • 7 лажици лебно брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 100 мл масло
 • 150 гр кисела павлака
 • 200 гр тврдо сирење
 • 150 мл кисела вода
 • малку сол
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Разматете белки, додајте жолчки па додајте брашно со прашок за печиво, пченкарно брашно, масло, павлака, кисела вода и половина од сирењето. 
 2. Сè добро изедначете и ставете во плех 30х20 кој сте го обложиле со хартија за печење. 
 3. Од горе издробете го остатокот од сирењето и посипете со малку сусам. 
 4. Печете на 220 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта