Лесен летен ручек: Запечени рендани тиквици (Видео)

Лесен летен ручек: Запечени рендани тиквици (Видео)

Ако ве мрзи да готвите, направете го овој брз и едноставен оброк.

Состојки:

 • 1 тиквица
 • 3 парчиња леб
 • 2 јајца
 • 100 мл млеко
 • 100 мл павлака за готвење
 • 30 гр рендан пармезан
 • 1 чешне лук
 • сол
 • бибер
 • босилек

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте го лебот, налијте со млеко и павлака, а потоа оставете кратко да се натопи.

   

 2. Тиквиците изрендајте ги и исцедете ги. Во друга чинија измешајте јајца, зачини и пармезан. Соединете и излејте во намастен плех. Печете 40 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

View this post on Instagram

 

Dodje mi da napunim frižider tikvicama, da ne moram duži period da idem u “Market” (@getokrusevac) po namirnice! Lagano bih na njima preživela leto! _______________________________ Za uvid u recept i video prevući prstom preko posta ulevo Swipe left to see the receipe and video _____________________________________ • • • Sastojci: 1 tikvica 3 parčeta hleba (bajatog) 2 jajeta 100 ml mleka 100 ml pavlake za kuvanje 30 gr rendanog parmezana 1 čen belog luka So, biber, bosiljak • • Priprema: Iscepkati hleb, naliti mlekom I pavlakom, a zatim ostaviti kratko da se lepo natopi. Tikvice narendati I ocediti. U drugoj činiji izmešati jaja, začine I parmezan. Sve sjediniti I izliti u nauljen pleh. Peći 40ak min na 200C. • • #nismo_kod_kuce#dorucak#vecera#zdravavecera#lako#brzo#ukusno #njanjam #instakuvanje#instakuhinja#recepti #hrana #obrok #brekafast#lightdinner#healthymeal#dish#dinner #food#easycooking#homemade#tasty #food#foodporn#foodblog#fooddiary

A post shared by Nismo kod kuće (@nismo_kod_kuce) on

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука