Колач готов за миг: Брз десерт кој ќе ве освои

Колач готов за миг: Брз десерт кој ќе ве освои

Овој десерт е идеален за подготовка бидејќи се прави многу брзо, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

 • 450 мл млеко
 • 100 гр шеќер
 • путер
 • чоколадо за готвење
 • 2 кеисчки ванилин шеќер
 • 500 гр бисквиит
 • 150 гр ореви
 • павлака за шлаг
 • изрендано чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Ставете да се готви млеко, шеќер, ванилин шеќер, путер и чоколадо и мешајте. 
 2. Бисквитите и оревите соединете ги, додајте ги во чоколадната смеса и излејте во калап намастен со путер. 
 3. Кога ќе се стврдне и излади, ставете шлаг и посипете со рендано чоколадо.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)