Сладолед со диња, чоколадо и бисквити

Сладолед со диња, чоколадо и бисквити

Направете супер вкусен сладолед со диња и чоколадо.

Состојки:

 • 600 гр. диња
 • 80 гр. шеќер
 • 300 мл. слатка павлака
 • 25 гр. чоколадо
 • 25 гр. бело чоколадо
 • 30 гр. бисквити

Подготовка:

 1. Се чисти убаво дињата и се сече на парчиња, па и се става шеќер.
 2. Се остава половина час, па се пасира.
 3. Се мати павлаката и се додава дињата, се меша.
 4. Се става проѕирна фолија во сад, се ренда чоколадото и бело и црно и се ситнат бисквитите, се ставаат во смесата со диња, па се става во садот.
 5. Се лади и служи.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта