Освежувачки сладолед од цедевита и портокал

Освежувачки сладолед од цедевита и портокал

Направете го овој освежувачки сладолед и израдувајте ги вашите деца!

Состојки:

  • 5-6 лажици цедевита
  • 500 мл вода
  • 1 портокал
  • шеќер, мед или засладувач по желба

Начин на подготовка:

  1. Измешајте цедевита во вода, па додајте излупен и измиксан портокал и ако е потребно засладете. 
  2. Ставете во калапи за сладолед или во пластични чаши. Ставете во замрзнувач и за 3-4 часа имате фино освежување.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

https://youtu.be/KuP2hjNZvRk

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула