Брзо и лесно јадење за топлото време: Макарони со шунка

Брзо и лесно јадење за топлото време: Макарони со шунка

Сите сакаме брзо и лесно јадење на топлото време, а што е подобро од макарони со шунка.

Состојки:

 • 300 гр. макарони
 • 100 гр. сланина
 • 250 мл. павлака за готвење
 • 100 гр. шунка
 • 125 гр. маргарин
 • сол, бибер, лук во прав и масло

Подготовка:

 1. Се става маргаринот во тава да се стопи, па се става сечената сланина, се пржи добро и се додаваат зачините, сол, бибер и лук во прав и се трга по минута до две.
 2. Се става исечената салама.
 3. Се става потоа павлаката и се крчка 5-6 минути на оган.
 4. Се ставаат макароните во шерпа со сол и масло и се варат според упатството.
 5. Се цедат, им се става сосот горе во чинија