Запечена пита во сос од павлака: Брза вечера која се памети

Запечена пита во сос од павлака: Брза вечера која се памети

Овој оброк брзо се подготвува, а вкусот фасцинира!

Состојки:

 • 450-500 гр пилешко филе
 • 1 кеса замрзнат зеленчук со ориз
 • 500 мл павлака за готвење
 • 100 гр кашкавал
 • сол
 • бибер
 • лук во прав
 • 6-7 кори за пита

Начин на подготовка:

 1. Белото месо исечкајте го на коцки, посолете и побиберете па пропржете во тава. Кога ќе биде готово додајте зеленчук, па динстајте заедно 10-15 минути. 
 2. Загрејте ја рерната на 200 степени. Обложете плех со кори за пита и малку намастете ги. Ставете ја мешавината од тавата па прекријте со кори. 
 3. Прелијте со павлака за готвење и изрендан кашкавал. Од горе посипете со малку лук во прав по вкус. Печете 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки