Намирници кои помагаат да се избориме со стресот – Спречете депресија и болести

Намирници кои помагаат да се избориме со стресот – Спречете депресија и болести

Живееме во стресно време, нема човек кој не е изложен на стрес, а тој може негативно да влијае на секојдневните обврски и на темпото на животот и да доведе и до проблеми и болести ако е прекумерен и не знаеме да се справиме со него.Постојат намирници кои помагаат да се ослободиме од стрес.

Тука е млекото. Чаша млеко на ден може да го намали нивото на стрес, заклучиле експертите и нутриционистите.

Има многу витамин Д, намалува и ризик од депресија.

Тука е и чоколадото кое расположува и опушта и го вади хормонот на среќа. Го регулира и притисокот и холестеролот.

Тука е и брусницата, лукот и морските алги кои помагаат за зстрес и депресија.

За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тука

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

Вистинска кафе уметност – Како да направите фигури со лате пена?

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин