Брзи и вкусни: Крокети со рузмарин

Брзи и вкусни: Крокети со рузмарин

Брзи и вкусни залаци…

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 2 лажици сусам
  • 30 гр путер
  • 3 гранчиња рузмарин
  • сол
  • бибер
  • сув зачин

Начин на подготовка:

  1. Измиените и неизлупени компири ставњете ги во студена вода и гответе ги додека не омекнат, а потоа излупете ги. Изгмечете ги, зачинете, додајте рузмарин, измешајте путер и малку масло па вадете ги во калапи и посипете со сусам. 
  2. Печете ги во рерна загреана на 200 степени, додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?