Колач со чоколадо и јаболки

Колач со чоколадо и јаболки

Направете вкусен посен рецепт со чоколадо и јаболки.

Состојки:

  • 3 јаболки
  • 2/3 шолји шеќер
  • 1 шолја гриз
  • 1 кесе прашок за пециво
  • 100 гр. чоколадо

Подготовка:

  1. Се матат лупените и рендани јаболки со шеќер и гриз, прашок за пециво, па се остава смесата два часа.
  2. Се става во сад за печење со хартија, па се пече 20 минути на 180 степени.
  3. Се става горе растопено чоколадо малку маргарин и 2 лажици вода.

 

За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тукаПрочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

Вистинска кафе уметност – Како да направите фигури со лате пена?

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин