Гибаница гужваница

Гибаница гужваница

Направете брза гибаница-гужваница.

Состојки:

  • ½ кг. кори за гибаница
  • ½ кг. сирење
  • 2 дл. пиво
  • 2 дл. кисела вода
  • 4 јаја
  • 1 дл. масло и малку сол

Подготовка:

  1. Сирењето се рони, се мати со јајца, масло,, вода, пиво и сол.
  2. Се ставаат корите згужвани во смесата, па така се ставаат во длабока тава.
  3. Се става така додека има кори една врз друга и се сипува останатиот фил од горе.
  4. Се пече на 200 степени 30 минути.

Добар апетит!

За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тука

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

Вистинска кафе уметност – Како да направите фигури со лате пена?

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин