Крцкави форнети со џем од јагоди

Крцкави форнети со џем од јагоди

Направете форнети по рецепт на баба Јелена, ќе бидете воодушевени!

Состојки:

  • 1 пакување готово тесто
  • џем од јагоди
  • 1 жолчка

Начин на подготовка:

  1. Тестото развлечете го тенко, исечкајте го на правоаголници. Долниот дел исечете го на неколку место, а во горниот ставајте џем. Свиткајте и добро притиснете. 
  2. Премачкајте со жолчка па печете на 220 степени Целзиусови.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки