Шпагети по оригинален рецепт: Едноставни тестенини во малку зачинет црвен сос

Шпагети по оригинален рецепт: Едноставни тестенини во малку зачинет црвен сос

Ако сакате пикантно лута храна, тогаш задолжително пробајте го овој рецепт.

Состојки:

 • 50 мл маслиново масло
 • 200 гр кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 конзерва пелати
 • сол
 • лута мелена пипер
 • 1/2 лажичка шеќер
 • малку бибер
 • 6 маслинки полнети со пиперка
 • 400 гр шпагети
 • 4 лажици рендан пармезан

Начин на подготовка:

 1. На загреано масло ставете кромид исечкан на парчиња и ситно сечкан лук и пржете до златна боја. Додајте исечкани пелати, лута пипер, шеќер и бибер. Гответе на слаб оган околу половина час и повремено мешајте. Потоа додајте маслинки исечкани на кругови и уште малку гответе. 
 2. Шпагетите згответе ги во благо посолена, врела вода. Тестенините исцедете ги и прелијте ги со подготвениот сос. На крај посипете со пармезан ако сакате.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?